Logo pro beanusik i akademiaPRZYCISK wejdz

 

button

 

 

wtorek, 12 czerwiec 2018 05:03

„Załoga Polonistycznego Kosmosu wylądowała”!

7 czerwca wyniki swojej całorocznej pracy nad projektem roku zaprezentowały trzy grupy: p. Anny Buczek, p. Bożeny Kurak i p. Klaudii Łachacz.

Pierwsza grupa przedstawiła swój unikalny, anglojęzyczny przewodnik po stolicy. Nie zabrakło w nim wzmianek o takich miejscach jak Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie czy Rynek Starego Miasta.

Uczniowie z grupy p. Anny Buczek wykazali się świetną znajomością języka angielskiego, prowadząc prezentację w tym języku. Stanęli na wysokości zadania, gdyż – oprócz tego – przygotowali barwną, papierową mapę miasta.

Grupa p. Bożeny Kurak z matematyczną precyzją wyliczyła rozmaite dane związane z historią i życiem współczesnym Warszawy. Ukazane statystyki ujawniły wiele ciekawych faktów na temat stolicy, co pobrzmiewało w wyświetlonych filmach.

Załoga p. Klaudii Łachacz przypomniała podjęte w tym roku inicjatywy, wśród których należy wymienić: kiermasz ciast i ciastek „po warszawsku”, z którego środki przekazano na schronisko na Paluchu. Nie można było nie wspomnieć o blogu „Polonistyczny Kosmos” czy założeniu wierszoteki, do której wpływały debiuty poetyckie uczniów naszej szkoły. Ciekawym przedsięwzięciem, pozwalającym głębiej wniknąć w tkankę, z której zbudowany jest uczniowski język, było powołanie do życia interaktywnego słownika gwary uczniów Pro Beanus. Śmiechu – zarówno przy redagowaniu, jak i czytaniu zamieszczonych wpisów – było co niemiara. W końcu nadszedł czas na ogłoszenie werdyktu konkursu „Polonistyczny Kosmos”, składającego się z kosmicznie trudnych pytań z języka polskiego. Udział w tej misji wzięło wielu polonautów, lecz z powodzeniem wylądował tylko jeden uczeń z klasy 4A. W nagrodę otrzymał Wielki słownik poprawnej polszczyzny z polonistyczną dedykacją od samego autora słownika, czyli prof. Andrzeja Markowskiego.

Tegoroczne projekty roku były niezwykle angażujące, niewątpliwie uczniom należy się teraz nagroda. Czyż może nią być coś wspanialszego niż nadchodzące wakacje?

Klaudia Łachacz

Last modified on wtorek, 12 czerwiec 2018 05:07