Logo pro beanusik i akademiaPRZYCISK wejdz

 

button

 

 

piątek, 14 grudzień 2018 07:06

XIX Debata Filozoficzna - Jakie wartości tworzą Europę?

22 listopada 2018 w szkole na ulicy Harfowej, dzieci miały okazję pierwszy raz wziąć udział w szkolnej Debacie Filozoficznej. Polegała ona na tym, że przedstawiciele klas czwartych i piątych wybierali spośród siebie prelegenta oraz szefa projektu. Zadaniem pierwszego, było wystąpienie przed publicznością i przekonanie wszystkich do swoich racji. Zadanie drugiego, szefa projektu, polegało na koordynowaniu

powstawania prezentacji. Ostatecznie, to właśnie on, odpowiadał za jej kształt. Każda debata ma swój temat przewodni. Tym razem były nim wartości tworzące Europę.

Klasę 4A reprezentowała Anna. Jej zdaniem najważniejsze wartości to zaufanie, odwaga, wiara czy technologia. Ostatecznie zdobyli 7 głosów. Później mieliśmy okazję słuchać dzieci z 4B. Klasa wystąpiła razem, ilustrując swoje wypowiedzi scenkami. Osiągnęli oni wynik 11 głosów. Taki sam rezultat uzyskała 5A reprezentowana przez Ingę i Natalię. Dziewczynki skupiały się na wolności i prawach człowieka. Dwa punkty więcej zdobyły klasy 5C i 4C. Wystąpienie Jana było niezwykle szczegółowe i prawnicze. Do prawa nawiązała również Pola uzupełniając je m.in. o wartości chrześcijańskie. Ostatecznie wygrała klasa 4D. Kluczem do sukcesu, w ich przypadku, była zwięzła forma i elementy humorystyczne. Jak po wszystkim stwierdziła prelegentka my nikogo nie chcieliśmy zanudzać i dlatego wygraliśmy powiedziała z uśmiechem Tosia.

Tym sposobem, młodsze dzieci naszej szkoły, mogły poczuć, co to znaczy, zabrać głos publicznie w ważnej sprawie. Mamy nadzieję, że ta umiejętność, przyda się w ich dorosłym życiu. Czego zresztą, serdecznie im życzymy.

Łukasz – nauczyciel filozofii

Last modified on piątek, 14 grudzień 2018 07:10