ikona telefon 22 400-32-29 (klasy 0-V)    
   22 822-39-80 (klasy VI-VIII)   

 

button

 

 

środa, 13 czerwiec 2018 05:05

Cisza na planie! Kamera! Akcja! - czyli 4A na planie filmowym w WFDiF

Każdy chciałby czasami poczuć się jak w filmie - zobaczyć samego siebie w innym świetle (dosłownie i w przenośni), wejść na chwilę w inną rolę… Klasa 4A miała tę sposobność 11 czerwca, kiedy to wybraliśmy się do Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, by zwiedzić plan filmowy i za kulisami podejrzeć pracę ludzi związanych z produkcją filmową. Jednym z zabiegów pozwalających „wejść”

na chwilę do innego świata jest wypełnienie korytarzy wytwornicami dymu, a także niestandardowe oświetlenie i urządzenie poszczególnych pomieszczeń. Wszakże nieczęsto ma się możliwość odwiedzenia sali lekcyjnej z lat 50., przyjrzenia się rekwizytom używanym na co dzień przez aktorów w ich pracy, czy też włożyć na siebie uszyty z zielonego weluru, bogato zdobiony frak Szczęsnego Potockiego z obrazu „Rejtan-upadek Polski”. Dobrym sprawdzianem tego, czy mamy smykałkę do pracy w charakterze kostiumografa, charakteryzatora czy fotosisty, było przeniesienie się na prawdziwy, plenerowy (Stare Miasto w Warszawie) plan filmowy. Było to możliwe dzięki urządzeniom Gear VR wraz z zestawem słuchawkowym podczas projekcji audiowizualnego materiału edukacyjnego. Sporym wyzwaniem dla uczniów okazało się dobieranie nakrycia głowy do wskazanej w wytwórni postaci. Równie angażujący okazał się quiz polegający na wyszukaniu na reprodukcjach obrazów elementów zaprezentowanego w garderobie kostiumu historycznego.

Wyszliśmy z planu filmowego pełni wrażeń, zaopatrzeni w „rekwizyty” z logo WFDiF i chyba nieco oderwani od rzeczywistości… ;-)

Klaudia Łachacz